Yayınlanma Tarihi: 29 Mart 2021 Pazartesi

Kritik Ameliyatlar İçin Özbekistan’dan Öğretim Üyemize Özel Davet

Üniversitemiz Tıp Fakültesi, dünyada tecrübeli hekimler tarafından yapılabilmekte olan önemli operasyonları gerçekleştirerek tüm insanlığa hizmet vermeye devam ediyor.

Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Cerrahi Tıp Bilimleri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Çağatay Evrim Afşarlar, özel davetle gittiği Özbekistan’da 11 kritik ameliyatı başarıyla gerçekleştirerek bir ilke imza attı.

Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te bulunan, Özbekistan Sağlık Bakanlığına bağlı Ulusal Çocuk Hastanesi’nin Başhekimi Prof. Dr. Alisher Sharipov, aralarında doğuştan yemek borusu ve makatı kapalı olan 2 çocuğun da bulunduğu 11 hastanın ameliyatını yapabilecek tecrübeli doktor bulunamaması üzerine, Tıp Fakültemizin tecrübeli cerrahlarından Prof. Çağatay Evrim Afşarlar’a, söz konusu operasyonları gerçekleştirmesi için özel davette bulundu.

Prof. Çağatay Evrim Afşarlar, özel davet üzerine Rektörlüğümüzün de onayıyla Taşken’te giderek Özbekistan Ulusal Çocuk Hastanesi’nde bir süredir ameliyat olmak için bekleyen hastalarla buluştu. 

Prof. Dr. Afşarlar, konuyla ilgili yaptığı açıklamada,  ameliyat olmayı bekleyenler arasında 1’i doğuştan 2 çocuğun yemek borusunun ve 1 çocuğun da makatının kapalı, diğerlerinin ise tümör bulunan, laparoskopi ve videotorakoskopi gerektiren hastalar olduğunu söyledi.

Ameliyatlar için ihtiyaç duyulan tüm malzemeleri belirledikten sonra, hastane yöneticisi Prof. Dr. Alisher Sharipov’a bildiren Prof. Dr. Afşarlar, gerekli hazırlıkları tamamlayarak, hastanenin çocuk cerrahları Dr. Khasim Sultanov ve Dr. Mansur Nasirov ile çocuk onkoloğu Dr. Kamol Iskendarrov ile koordineli bir şekilde ameliyatları tek tek gerçekleştirdiklerini belirtti.

“Özbekistan’da daha önce bu tür ameliyatlar hiç yapılmamış”

Bir hafta süren ameliyatlar kapsamında yeni teknikleri kullandıklarını anlatan Prof. Dr. Afşarlar, şunları kaydetti:

“Bir haftalık süreçte, ilk olarak ileri tecrübe gerektiren 3 tümör ameliyatı yaptık. Bu hastalar, ülkedeki birçok merkez tarafından tümörlerin çıkarılmasının mümkün olmadığı söylenerek refüze edilen hastalardan oluşmaktaydı. Gayet başarılı ameliyatlarla tümörleri çıkardık.  Daha sonra, yemek borusu doğuştan tam kapalı olan 1.5 yaşında bir erkek bebek ile kostik madde içimi sonrası yemek borusu kimyasal yanığa maruz kalan 3 yaşında bir kız çocuk için gastrik pull-up ameliyatı yaptık. Yani çocuklarda mide yukarı çekilmek suretiyle yemek borusu oluşturuldu. İleri tecrübe gerektiren bu ameliyatlar, daha önce Özbekistan’da çocuk hastalarda hiç yapılmamış. İki hastaya yaklaşık 6-7 saat süren ameliyat başarı ile uygulandı.” 

Makatı kapalı çocuk için de anal atrezi ameliyatı uyguladıklarını, laparoskopi ve videotorakoskopi gerektiren hastalar için ise planlanan operasyonları başarıyla gerçekleştirdiklerini dile getiren Prof. Dr. Afşarlar, “Ameliyat sonrası erken dönemde hastalarımızın hiçbirinde herhangi bir sorun yaşanmadı” dedi.

“Ameliyatlar, Özbek doktorlar için iyi bir eğitim oldu”

Prof. Dr. Afşarlar, Özbekistan’da sağlık alt yapısından ziyade bazı alanlarda tecrübeli doktor sıkıntısı yaşandığını belirterek, “Bu ameliyatlar ülkemizdeki birçok merkezde yapılıyor ama Özbekistan özelinde nispeten özellikli, tecrübe gerektiriyor. Ülkemiz sağlık alanında ciddi gelişme gösterdi. Türk hekimlerine yurt dışında güven, ciddi oranda fazla. Türk hekimlerinin tecrübelerini biliyorlar ve bundan her fırsatta faydalanmak istiyorlar. Özbekistan ata toprağı, onlar soydaşlarımız. Türkiye olarak tarihi ve gönül bağlarımız olan bu ülkeye sağlık alanında destek vermek, orada hastalara şifa eli olmaktan dolayı büyük mutluluk duydum. Ameliyatlar aynı zamanda Özbek doktorlar için iyi bir eğitim oldu. Bu süreçte orada görevli çocuk cerrahları ve onkologları ile birlikte güzel koordineli bir çalışmamız oldu.”


HIZLI ERİŞİM

Instagram Twitter Facebook Youtube