Yayınlanma Tarihi: 17 Aralık 2022 Cumartesi

Bölgedeki Örnek İşbirliği Hitit Üniversitesi ile Silverline Arasından Hayata Geçiriliyor

Makine ve İmalat Teknolojileri alanında ihtisaslaşan tek üniversite olarak çalışmalarını yürüten Hitit Üniversitesi ile dünyanın sayılı üretici markalarından olan ve bölge ekonomisi ve istihdamına büyük katkı sağlayan Silverline arasında örnek bir işbirliği hayata geçiriliyor.

Bilginin yaratıcı gücüyle sanayinin üretim gücünün birleştirilerek sürdürülen çalışmalar kapsamında, bölgemize ve ülkemize önemli katma değer sağlayacak nitelikteki araştırma-geliştirme ve ürün-geliştirme projeleri yer alıyor.

Çalışmaların merkez üssü olarak ise ülkemizin sayılı laboratuvarları arasında yer alan Hitit Üniversitesi Bilimsel Teknik Uygulama ve Araştırma Merkezi (HÜBTUAM) ile Teknoloji Transfer Ofisi ve ihtisaslaşma laboratuvarları konumlandırılmış durumda.

İkili Görüşmeler Sonrasında Silverline Heyeti Hitit’te Ağırlandı

Hitit Üniversitesinin ihtisaslaşma alanı ve üniversite-sanayi işbirliği kapsamındaki görüşmelerinin ardından 35 kişilik Silverline heyeti Hitit Üniversitesini ziyaret ederek laboratuvarlar ve ofisler hakkında detaylı bilgiler aldılar.

Hüseyin Alış: “Üniversitelerdeki bilgi birikimi, yetişmiş insan gücü ve araştırma potansiyeli ile sanayinin deneyimi ve finansal gücünü birleştirmek büyük önem taşıyor”

Üniversitelerdeki bilgi birikimi, yetişmiş insan gücü ve araştırma potansiyeli ile sanayinin deneyimi ve finansal gücünü birleştirmenin büyük önem taşıdığının altını çizen Silverline Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Alış, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Teknik heyetimizle birlikte Hitit Üniversitesi Bilimsel Teknik Uygulama ve Araştırma Merkezine gerçekleştirdiğimiz ziyaretimizle üniversite sanayi iş birliğini geliştirmek adına güzel bir adım attık. Hitit Üniversitesinin sıcak yaklaşımı için Rektör Prof. Dr. Ali Osman Öztürk’e, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nurcan Baykam’a, HÜBTUAM Müdürü Prof. Dr. İrfan Kurtbaş’a ve üniversitenin kıymetli yetkililerine çok teşekkür ediyorum. Bu iş birlikleri sanayilerin teknolojik açıdan yeterli bilgiye sahip olması ve üniversitelerin sanayinin ihtiyaç duyduğu alanlara yönelmesi açısından çok önem taşıyor. Silverline olarak üniversitedeki bilimsel potansiyeli, sanayiye aktararak ekonomik değere dönüşmesine katkıda bulunmak istiyoruz. Bu tür iş birliklerinin üretim sistemi, Ar-Ge, inovasyon çalışmaları ve ürün geliştirme açısından da bizlere katkı sunacağını biliyoruz. Aynı zamanda sanayideki deneyimimizi ve gücümüzü üniversite öğrencilerine aktararak kendilerini geliştirmelerine, teorik alt yapısını uygulama ile bütünleştirmesine yardımcı olmak ve onlara istihdam yaratmak istiyoruz. Önümüzdeki dönemde de sık sık üniversite ziyaretleri gerçekleştirerek geliştirdiğimiz üniversite sanayi iş birliğini her geçen gün artırmak istiyoruz.” dedi.

Rektör Prof. Dr. Öztürk: “Çorum’a, bölgeye ve ülkeye katma değer sağlayacak önemli projeleri hayata geçirmeyi gerçek manada önemsiyoruz”

Hitit Üniversitesi olarak Çorum’a, bölgeye ve ülkeye katma değer sağlayacak önemli projeleri hayata geçirmeyi gerçek manada önemsediklerini ifade eden Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk, “Bu noktada yeni yapılanmaları hayata geçirdik ve 3. nesil üniversite olma yolunda önemli adımlar attık. Bunlardan en önemlisi ise Çorum’un, Hitit Üniversitesinin ve bölgenin önünü açacağına inandığımız bir girişim olan Türkiye’de, “Makine ve İmalat Teknolojileri” alanında ihtisaslaşan tek üniversite olmamızdır.” dedi.

Girişimcilik ekosistemini tabana yayarak yerlilik ve millilik bilinciyle ihtisaslaşma alanı kapsamındaki savunma, sağlık ve gıda teknolojileri bağlamında katma değeri yüksek ürünler üretmek ve dijital dönüşümü sağlamak üzere projeler geliştirdiklerini söyleyen Prof. Dr. Öztürk, şunları kaydetti:

“Tüm bunları yaparken üniversite-sanayi işbirliği bizim olmazsa olmazlarımızdan. Dinamiklerimizle el ele vererek bölgenin vizyonunu değiştirecek çalışmalar gerçekleştirmeye gayret ediyoruz. Dünyanın sayılı üretici markalarından olan Silverline, Hitit Üniversitesinin bu noktadaki en büyük paydaşları arasında. Başta ihtisaslaşma alanımız olmak üzere Ar-Ge ve Ür-Ge faaliyetleri bağlamında önemli çalışmalar yürütüyoruz. Geçtiğimiz günlerde plastik atıklar üzerine geliştirilen projemizi başlatmıştık. Yakaladığımız sinerji ile bölgesel kalkınmaya katkı sağlayacak yeni projelerimizi de en kısa zamanda hayata geçirmeye başlayacağımıza inanıyorum. Silverline, üretim kapasitesi, sektörel tecrübesi ve dünya pazarındaki konumu itibariyle gerçekten bölgemiz için önemli bir kazanım. Üniversitemize olan yaklaşımları ve yakın işbirliklerinden dolayı Silverline Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Alış ve Silverline ailesine teşekkür ediyorum.”

“Avrupa’ya hizmet sunan laboratuvara sahibiz”

Silverline ile yapılacak ortak çalışmalarda Hitit Üniversitesi Bilimsel Teknik Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin önemli bir rol oynayacağını ifade eden Rektör Prof. Dr. Öztürk, şunları söyledi:

“Türkiye’de sayılı imkanlara sahip önemli bir laboratuvara sahibiz. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ve Türk Akreditasyon Kurumu ile yakın işbirliği içerisindeyiz. Diş implant analizlerinden deri ve oyuncaklardaki zararlı madde tayinine kadar geniş yelpazede bir çalışma alanımız mevcut. HÜBTUAM, implantların mekanik analizi üzerine 21 ve tekstil, deri ve plastiklerde zararlı madde tayini üzerine 6 olmak üzere toplam 27 alanda TÜRKAK akreditasyonuna sahip, ulusal düzeyde hizmet sunuyor. Ayrıca, bu alanlardaki uygunluk testleri ve analizlerin yapılmasında yurt dışına olan bağımlılık, Hitit Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren modern laboratuvarlar sayesinde büyük oranda ortadan kalktı. İmplantların üretiminde yerli ve milli sanayinin büyük bir gelişim gösterdiği ülkemizde, yerli üreticinin test ve analiz hizmetlerindeki dışa bağımlılık da büyük oranda sonlandırıldı. Bu kapsamda son yıllarda Almanya ve Hollanda gibi Avrupa ülkelerine de hizmet vermeye başladık.”HIZLI ERİŞİM

Instagram Twitter Facebook Youtube
Tercih İle İlgili Sorunuz mu var?
Tercih İle İlgili Sorunuz mu var?
Birim Yöneticilerimiz İle Görüşün
Uluslararası Ofis
Öğrenci Temsilcisi
Çevrimiçi
Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
Muhammed Emin ERDİN
Çevrimiçi
Tıp Fakültesi
Faruk ALTINBAŞAK
Çevrimiçi
Mühendislik Fakültesi
Erdener ÖZÇETİN
Çevrimiçi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
İsmail YILDIRIM
Çevrimiçi
Fen Edebiyat Fakültesi
Erhan TARHAN
Çevrimiçi
Sağlık Bilimleri Fakültesi
Emre KELEŞ
Çevrimiçi
İlahiyat Fakültesi
Dila BARAN TEKİN
Çevrimiçi
Güzel Sanatlar Fakültesi
Rıza Ozan EROĞLU
Çevrimiçi
Spor Bilimleri Fakültesi
Furkan ÇAMİÇİ
Çevrimiçi
Teknik Bilimler MYO
Mustafa KÖSELER
Çevrimiçi
Sosyal Bilimler MYO
Şule YUMUTKAN
Çevrimiçi
Alaca Avni Çelik MYO
Ömer YILDIZ
Çevrimiçi
Osmancık Ömer Derindere MYO
Kazım BAŞARAN
Çevrimiçi
Sungurlu MYO
Gökhan BODUROĞLU
Çevrimiçi
İskilip MYO
Cesur Yusuf GÖKER
Çevrimiçi
Sağlık Hizmetleri MYO
Sevim Gökçe YILMAZ
Çevrimiçi