Yayınlanma Tarihi: 13 Haziran 2022 Pazartesi

Hitit Üniversitesinde Radyasyon Zırhlama Ürünü Geliştirildi

Hitit Üniversitesinde yürütülen bir proje kapsamında radyasyonun yoğun olduğu yerlerde zırh görevi üstlenecek alternatif bir malzeme üretildi.

Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Seyfi Şevik’in danışmanlığında, Elektrik ve Enerji Bölümü Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği Programı öğrencilerinden Pelin Bayaner tarafından “Farklı nanomateryaller kullanarak radyasyon zırhlama ürünü geliştirilmesi” başlıklı proje hazırlandı. Üniversite-sanayi işbirliğinde yürütülen ve TÜBİTAK 2209-B Üniversite Öğrencileri Sanayiye Yönelik Araştırma Projeleri Destekleme Programı kapsamında da desteklenen proje kapsamındaki çalışmalar tamamlandı.

Doç. Dr. Şevik, yaptığı açıklamada, radyasyon zırhının geliştirilmesine yönelik Çorum’da faaliyet gösteren 4D Makina ve Teknoloji firmasının desteğiyle yürüttükleri çalışma kapsamında, yumurta kabuğu, grafen, bakır, aliminyum, kalsiyum ve silisyum karbür kullanarak yeni zırhlama ürünü geliştirdiklerini bildirdi.

Dünyada radyasyon ışınlarının zararlı etkilerinden korunmak için başvurulan zırhlama yönteminde en çok kullanılan malzemenin kurşun olduğunu belirten Doç. Dr. Şevik, “Radyasyona karşı röntgen odalarındaki duvar, zemin ve diğer yüzeyler, yüzde 100’e yakın saflıkta kurşun levhalarla donatılmaktadır. Ancak son yıllarda, maliyeti çok yüksek ve sağlık açısından sıkıntılı olan kurşuna alternatif ürün geliştirmek için pek çok çalışma yapılmaktadır. Bizim projemiz kapsamında da kurşuna alternatif yeni bir materyal ve geometri ile radyasyon zırhı geliştirdik. Ürettiğimiz yeni malzemelerin kurşuna alternatif olabileceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

Yumurta kabuğu eklenerek yapılan malzeme, radyasyonu yüzde 59,61 oranında azaltıyor

Yeni geliştirdikleri malzemeleri, radyasyon üzerindeki etkisini anlayabilmek için 5 mm ve 10 mm’lik olmak üzere iki farklı boyutta ürettiklerini anlatan Doç. Dr. Şevik, “Bu malzemeler arasında, yumurta kabuğundan geliştirdiğimiz yeni zırhlama ürününün radyasyonu en fazla soğuran ya da geçirgenliğini düşüren bir özelliğe sahip olduğunu tespit ettik. Yumurta kabuğu kullanarak geliştirdiğimiz 10 mm’lik malzemenin, radyasyonu yüzde 59,61 oranında azalttığını gördük” şeklinde konuştu.

“Üretim maliyeti ve süresi çok düşük”

Hitit Üniversitesi Teknokent’te faaliyet gösteren 4D Makina ve Teknoloji Firması’ndan Dr. Bünyamin Çiçek de firma olarak destek verdikleri söz konusu projenin başarıyla sonuçlandığını belirterek, “Proje kapsamında geliştirdiğimiz yeni zırhlama ürünlerinin, üretim maliyeti ve süresi çok düşük. Bu tip malzemeler, talaşlı imalat yöntemi kullanılmasına bağlı olarak çok yüksek fiyatlarla üretilirken, biz 3D yazıcı mantığıyla 100 kat daha ucuz bir maliyetle bunun üretilebildiğini ortaya koyduk” ifadesini kullandı.


HIZLI ERİŞİM

Instagram Twitter Facebook Youtube
Destek Hattı
Destek Hattı
Birim Yöneticilerimiz İle Görüşün
Uluslararası Ofis
Öğrenci Temsilcisi
Çevrimiçi
Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
Muhammed Emin ERDİN
Çevrimiçi
Tıp Fakültesi
Faruk ALTINBAŞAK
Çevrimiçi
Mühendislik Fakültesi
Erdener ÖZÇETİN
Çevrimiçi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
İsmail YILDIRIM
Çevrimiçi
Fen Edebiyat Fakültesi
Erhan TARHAN
Çevrimiçi
Sağlık Bilimleri Fakültesi
Emre KELEŞ
Çevrimiçi
İlahiyat Fakültesi
İhsan HACIİSMAİLOĞLU
Çevrimiçi
Güzel Sanatlar Fakültesi
Rıza Ozan EROĞLU
Çevrimiçi
Spor Bilimleri Fakültesi
Furkan ÇAMİÇİ
Çevrimiçi
Teknik Bilimler MYO
Mustafa KÖSELER
Çevrimiçi
Sosyal Bilimler MYO
Şule YUMUTKAN
Çevrimiçi
Alaca Avni Çelik MYO
Ömer YILDIZ
Çevrimiçi
Osmancık Ömer Derindere MYO
Kazım BAŞARAN
Çevrimiçi
Sungurlu MYO
Gökhan BODUROĞLU
Çevrimiçi
İskilip MYO
Cesur Yusuf GÖKER
Çevrimiçi
Sağlık Hizmetleri MYO
Sevim Gökçe YILMAZ
Çevrimiçi