Yayınlanma Tarihi: 09 Mayıs 2023 Salı

Patent ve Ticarileşme Adımlarına Devam Ediyoruz

Makine ve İmalat Teknolojileri alanında ihtisaslaşan Hitit Üniversitesi, araştırma- geliştirme ve ürün-geliştirme faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor.

Hitit Üniversitesi, kaydettiği gelişmelerle beraber patent alım ve ticarileşme noktasında da ilklere imza atıyor.

Hitit Üniversitesi ile Türkiye Enerji, Nükleer ve Maden Araştırma Kurumu (TENMAK) arasında birlikte geliştirilen “Glukozamin-Kondritin Sülfat Bor Esterleri Takviye Edici Gıda Etken Maddesi” başlıklı buluş için “Ortak Patent Alım ve Ticarileştirme Sözleşmesi” imzalandı.

Sözleşme kapsamında; buluşun fikri mülkiyet haklarının elde edilmesi, ticarileştirilmesi, maliyetlerin karşılanması ve elde edilen ticarileştirme gelirlerinin dağılımına ilişkin süreçler yer alıyor.

Yapılan sözleşme gereği Hitit Üniversitesi ve TENMAK, buluş için ortak patent başvurusunda bulunacak. Hitit Üniversitesi yüzde 80, TENMAK ise yüzde 20 oranında patent üzerindeki haklara sahip olacak. Buluşun ticarileştirme sonucu elde edilen gelir yüzde 80 oranında Hitit Üniversitesine, yüzde 20 oranında TENMAK’a ödenecek.

Üniversite şehrimize, bölgemize ve ülkemize katma değer sağlayacak çalışmalar yapmaya özen gösterdiklerini ifade eden Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk, bu kapsamda üniversite-kamu-sanayi işbirliği içerisinde çalışmaların yoğunlaştırıldığını bildirdi.

Hitit Üniversitesi ile TENMAK işbirliğinde geliştirilen borlu gıda takviyeleri buluşu için ortak patent alım ve ticarileşme sözleşmesini imzaladıklarını söyleyen Rektör Prof. Dr. Öztürk, şunları kaydetti:

“İşbirliğinde içerisinde geliştirilen buluşun ortak patent başvuru süreci, Teknoloji Transfer Ofisimiz tarafından yürütülecek. Çalışmaları gerçekleştiren öğretim üyemiz Prof. Dr. Dursun Ali Köse ile Öğr. Gör. Melda Bolat Bülter’e teşekkür ediyor, TENMAK ile başlattığımız işbirliğimizin hayırlara vesile olmasını diliyorum.”


HIZLI ERİŞİM

Instagram Twitter Facebook Youtube
Destek Hattı
Destek Hattı
Birim Yöneticilerimiz İle Görüşün
Uluslararası Ofis
Öğrenci Temsilcisi
Çevrimiçi
Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
Muhammed Emin ERDİN
Çevrimiçi
Tıp Fakültesi
Faruk ALTINBAŞAK
Çevrimiçi
Mühendislik Fakültesi
Erdener ÖZÇETİN
Çevrimiçi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
İsmail YILDIRIM
Çevrimiçi
Fen Edebiyat Fakültesi
Erhan TARHAN
Çevrimiçi
Sağlık Bilimleri Fakültesi
Emre KELEŞ
Çevrimiçi
İlahiyat Fakültesi
İhsan HACIİSMAİLOĞLU
Çevrimiçi
Güzel Sanatlar Fakültesi
Rıza Ozan EROĞLU
Çevrimiçi
Spor Bilimleri Fakültesi
Furkan ÇAMİÇİ
Çevrimiçi
Teknik Bilimler MYO
Mustafa KÖSELER
Çevrimiçi
Sosyal Bilimler MYO
Şule YUMUTKAN
Çevrimiçi
Alaca Avni Çelik MYO
Ömer YILDIZ
Çevrimiçi
Osmancık Ömer Derindere MYO
Kazım BAŞARAN
Çevrimiçi
Sungurlu MYO
Gökhan BODUROĞLU
Çevrimiçi
İskilip MYO
Cesur Yusuf GÖKER
Çevrimiçi
Sağlık Hizmetleri MYO
Sevim Gökçe YILMAZ
Çevrimiçi