Yayınlanma Tarihi: 14 Temmuz 2023 Cuma

Demokrasiye Sahip Çıkan Kahramanlar Paneli Düzenlendi

Hitit Üniversitesi tarafından 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anma etkinlikleri çerçevesinde Demokrasiye Sahip Çıkan Kahramanlar konulu panel düzenlendi.

Hitit Üniversitesi Meslek Yüksekokulları Kampüsü Ethem Erkoç Konferans Salonunda düzenlenene panele Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk, Çorum Vali Yardımcısı Tamer Orhan ve çok sayıda akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Panel moderatörlüğünü Hitit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah Çolak’ın yaptığı programda Hitit Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Metin Uçar ile Hitit Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Zekeriya Işık, konuşmacı olarak yer aldı.

Panelin açılış konuşmasını yapan Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk, 15 Temmuz hain darbe girişiminin hafızalarda diri tutulması gerektiğini belirterek, “Unutursak bize büyük bir yük, büyük bir tasa ve geleceğe dair büyük bir utançtır” dedi.

“Bu önemli günü ve Millet iradesinin üzerinde hiçbir gücün olamayacağını hep birlikte hatırlıyoruz. 251 şehidin her birinin destansı kahramanlıklarının, bu millet adına canlarını hiçe saymalarını unutmak bize yakışmaz” diyen Prof. Dr. Ali Osman Öztürk, konuşmasına şöyle devam etti:

“Darbecilerin ezanları susturduğu günlerden, salaların darbecileri durdurduğu günleri unutmak bize yakışmaz. Sağlam iradeye sahip liderin ne kadar önemli olduğunun ortaya çıktığı anlaşıldığının tarihi unutmak bize yakışmaz. Darbecilerin tankının halkı değil, halkın darbecilerin tankının susturduğu günü unutmak bizi yakışmaz. Söz konusu vatan ve milli irade olduğunda asil milletin tüm fertlerinin amasız fakatsız bir araya geldiği o geceyi unutmak bize yakışmaz. Dünyaya demokrasi nutukları atanların foyasının ortaya çıktığı o tarihi günü unutmak bize yakışmaz. Sıradan bir günü, destana, kahramanlık günü ve destana dönüştüğü geceyi unutmak bize yakışmaz. Hain bir kalkışmanın düşmanlar için mateme dostlar için bayrama dönüştüğü 15 Temmuz gününü unutmak bize yakışmaz. Sadece hakka tapan aziz milletimizin asaletinin bir kez daha gözler önünde tescil edildiği o geceyi unutmak bize yakışmaz. 15 Temmuz’u unutmayacağız, unutturmayacağız, unutanlarla mücadele edeceğiz. Başka yolu yok. Çünkü tekrarı daha kötü, daha acı sonuçlara bizleri götürebilir.”

Çorum Vali Yardımcısı Tamer Orhan da 15 Temmuz’u unutturmamanın asli görevleri olduğuna dikkat çekerek, “Aklını yitirmiş ve devleti ele geçirmeye çalışan hain dış düşmanlarımız ve içerdeki hainlerle birlikte demokrasimize bir hançer gibi saplandı. Sabaha kadar 251 şehidimiz, gazilerimizle birlikte milletimiz devletine ve milli egemenliğe sahip çıktı. Eğer darbe başarı olmasaydı, Ömer Halis Demir gibi kahramanlarımız olmasaydı işgal edilmiş bir ülke olabilirdik. Bugün ki özgürlüğümüzü, bağımsızlığımızı dünyadaki saygın yerimizi koruyamaz belki bölünüp parçalanacak bir duruma gelebilirdik. Hainlik o kadar kanlarına işlemiş ki darbeye teşebbüs edebildiler. Ve maalesef uygulamaya soktular. Ama Türk milleti mayasındaki özgürlük ve bağımsızlığı, milli ve dini değerlere bağlılığı sayesinde Cumhurbaşkanımızın çağrısı üzerine sokağa çıkarak tankların önüne yattı. Silahların namlulara göğüs gererek demokrasiyi kendi canlarını, ailelerini, çocuklarını, geleceklerini feda ederek korudular” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Hitit Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Metin Uçar ve Hitit Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Zekeriya Işık, 15 Temmuz’a ilişkin sunum yaptı.HIZLI ERİŞİM

Instagram Twitter Facebook Youtube