Hitit Üniversitesine TÜBİTAK’tan Makine ve İmalat Teknolojileri Alanında Yeni Araştırma Projesi Desteği Daha

Makine ve imalat teknolojileri alanında ihtisaslaşan Hitit Üniversitesinde yeni bir proje daha hayata geçiriliyor. Hitit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğretim üyeleri tarafından imalat sektörüne yönelik hazırlanan projeye TÜBİTAK tarafından destek verilecek.

Mühendislik Fakültesi öğretim üyelerimizden Prof. Dr. Cengiz Baykasoğlu ile Doç. Dr. Öncü Akyıldız tarafından imalat sektörüne yönelik hazırlanan proje önerisi TÜBİTAK 1001-Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı kapsamında destek almaya hak kazandı.

Proje kapsamında, karmaşık geometrili metalik parçaların kalıp gerektirmeden, tek parça halinde ve net/nete yakın ölçülerde üretimine olanak sağlayan metal eklemeli imalat teknolojilerinin önemli bir türü olan tel ark eklemeli imalat süreçlerinin gerçek zamanlı bilgisayar destekli simülasyon modellerinin geliştirilmesi konusunda öncü araştırmaların yapılması planlanıyor.

Projede yürütücü olarak görev alacak Prof. Dr. Cengiz Baykasoğlu, yaptığı açıklamada metal eklemeli imalat teknolojilerinin son yıllarda imalat sektöründe yaygın kullanım alanı bulmaya başladığını belirtti.

Disiplinler arası bir karakter taşıyan proje ile ülkemiz imalat sektörüne önemli katkılar sağlamayı hedeflediklerini dile getiren Prof. Dr. Baykasoğlu, şunları kaydetti:

“Makine ve İmalat Teknolojileri alanında ihtisaslaşan üniversitemizde Hesaplamalı Mekanik Araştırma Grubu olarak imalat sektörüne katma değer sağlayabilecek çeşitli projelerin hayata geçirilmesi üzerine çalışıyoruz. Bu bağlamda, son yıllarda üretimde paradigma değişimine neden olan eklemeli imalat teknolojileri üzerine araştırmalarımızı yoğunlaştırdık. Bu kapsamda, destek almaya hak kazandığımız proje ile uluslararası seviyede bilimsel araştırmalar gerçekleştirirken bu kritik teknolojilerin ülkemizde etkin şekilde kullanımına da katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Proje kapsamında, lisans ve lisansüstü öğrencilerimiz yer alacak. Böylelikle proje ile ilgili alanda, ülkemizde nitelikli araştırmacıların yetiştirilmesine de önemli katkı sağlamış olacağız” şeklinde konuştu.


HIZLI ERİŞİM

Instagram Twitter Facebook Youtube
Deprem Destek Hattı
Deprem Destek Hattı
Birim Yöneticilerimiz İle Görüşün
Uluslararası Ofis
Öğrenci Temsilcisi
Çevrimiçi
Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
Muhammed Emin ERDİN
Çevrimiçi
Tıp Fakültesi
Faruk ALTINBAŞAK
Çevrimiçi
Mühendislik Fakültesi
Erdener ÖZÇETİN
Çevrimiçi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
İsmail YILDIRIM
Çevrimiçi
Fen Edebiyat Fakültesi
Erhan TARHAN
Çevrimiçi
Sağlık Bilimleri Fakültesi
Emre KELEŞ
Çevrimiçi
İlahiyat Fakültesi
İhsan HACIİSMAİLOĞLU
Çevrimiçi
Güzel Sanatlar Fakültesi
Rıza Ozan EROĞLU
Çevrimiçi
Spor Bilimleri Fakültesi
Furkan ÇAMİÇİ
Çevrimiçi
Teknik Bilimler MYO
Mustafa KÖSELER
Çevrimiçi
Sosyal Bilimler MYO
Şule YUMUTKAN
Çevrimiçi
Alaca Avni Çelik MYO
Ömer YILDIZ
Çevrimiçi
Osmancık Ömer Derindere MYO
Kazım BAŞARAN
Çevrimiçi
Sungurlu MYO
Gökhan BODUROĞLU
Çevrimiçi
İskilip MYO
Cesur Yusuf GÖKER
Çevrimiçi
Sağlık Hizmetleri MYO
Sevim Gökçe YILMAZ
Çevrimiçi